Dr Irena Eris DAY TO NIGHT Longwear Coverage Foundation 24h 30 ml - 1
-20% Z KODEM STYLOWE26

Dr Irena Eris DAY TO NIGHT Longwear Coverage Foundation 24h 30 ml

Foundation

Color: 010C PORCELANA

€49.00€163.33 / 100ml
  • Delivery 1-2 business days
  • Free shipping over €300.00
  • Payment and delivery methods.
box_stylowezakupy.jpg
-20% Z KODEM STYLOWE26Użyj kodu STYLOWE26 i ciesz się 20% rabatem. Akcja trwa do 1 października.

Dr Irena Eris DAY TO NIGHT foundation offers a smooth and flawless finish that lasts all day. Thanks to its light texture, the foundation can be applied quickly and precisely without overloading your skin. It has a high content of mineral pigments which ensure an instant and long-lasting coverage of any imperfections. The spherical structure of the Soft Focus Powder ingredient allows pigments to melt seamlessly into the surface of skin to minimise the appearance of fine lines and wrinkles and leave your complexion looking natural without a visible layer of make-up. The foundation is formulated with Imperata Cylindrica extract, which maintains the optimum skin hydration critical for a flawless make-up that stays on for up to 24 hours.

Line
Makeup - face
Needs
makeup
Product type
foundations, fluids
Action
concealing, covering, hydrating, smoothing
Skin type
all type
Care area
face
Active ingredients
Pomarańcza (Citrus Aurantium Dulcis Extract, Orange Extract), Trawa Azjatycka (Imperata cylindrica), Witamina E (Tokoferol)
Capacity
30 ml
EAN
5900717567122
SKU
10E56712-01-01
Producer
Dr Irena Eris S.A. ul. Armii Krajowej 12, 05-500 Piaseczno
230317 Ingredients: Aqua (Water), CI 77891 (Titanium Dioxide), Dimethicone, Isododecane, Alcohol Denat., Isopropyl Isostearate, Butylene Glycol, Polymethylsilsesquioxane, Lauryl PEG-9 Polydimethysiloxyethyl Dimethicone, Methyl Trimethicone, Acrylates/ Dimethicone Copolymer, Methyl Methacrylate Crosspolymer, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Fruit Extract, Imperata Cylindrica Root Extract, Tocopherol, Polysilicone-11, Bis-Vinyl Dimethicone/ Dimethicone Copolymer, Dimethicone/ PEG-10/ 15 Crosspolymer, Sodium Chloride, Perfluorooctyl Triethoxysilane, Sodium Citrate, Polyperfluoromethylisopropyl Ether, Ethylhexylglycerin, Glycerin, PEG-8, Carbomer, Phenoxyethanol, Dipropylene Glycol, Potassium Sorbate, Parfum (Fragrance), Linalool, Limonene, Benzyl Salicylate, Hexyl Cinnamal, Alpha-Isomethyl Ionone, Citronellol, CI 77492 (Iron Oxides), CI 77491 (Iron Oxides), CI 77499 (Iron Oxides)

Complete your skincare

Dr Irena Eris Loose Powder 18 g
-20% Z KODEM STYLOWE26

Dr Irena Eris Loose Powder 18 g

Loose powders

€48.00€266.67 / 100g
Dr Irena Eris Hybrid Face & Eye Palette 20 g
BESTSELLER
-20% Z KODEM STYLOWE26

Dr Irena Eris Hybrid Face & Eye Palette 20 g

1052

€95.00€475.00 / 100g

Store reviews

4.8

(1)

Complete your skincare

Dr Irena Eris Loose Powder 18 g
-20% Z KODEM STYLOWE26

Dr Irena Eris Loose Powder 18 g

Loose powders

€48.00€266.67 / 100g
Dr Irena Eris Hybrid Face & Eye Palette 20 g
BESTSELLER
-20% Z KODEM STYLOWE26

Dr Irena Eris Hybrid Face & Eye Palette 20 g

1052

€95.00€475.00 / 100g